Jak czyścić rolety materiałowe?

roleta dzien noc 3

Coraz częściej w domach rolety, a zwłaszcza rolety rzymskie Warszawa zastępują tradycyjne firanki. Trend ten zauważyć można zarówno w domach, jak i miejscach publicznych, takich jak na przykład biura. Niestety problem pojawia się w momencie powstania konieczności ich wyczyszczenia. W przypadku firan wystarczy je zdjąć z karnisza, wrzucić do pralki i gotowe. Rolety materiałowe, a zwłaszcza rolety rzymskie wymagają nieco większej uwagi, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.

Rolety rzymskie a rolety materiałowe

Rolety, które wykonane zostały w tradycyjny sposób z materiałów impregnowanych, należy czyścić na sucho. Warto zadbać o to, aby mieć przy sobie szmatkę z mikrofibry oraz odkurzacz, aby uprzednio zebrać nadmiar gromadzącego się kurzu. W przypadku nieco bardziej uporczywych zabrudzeń doskonale spisuje się tradycyjna, biała gumka do mazania. Taki niewielki zabieg sprawia, że roleta prezentuje się zupełnie inaczej, a jej powierzchnia jest odświeżona i czysta. W przypadku rolet rzymskich, które wykonane są najczęściej z tkanin firanowych, proces czyszczenia prezentuje się nieco inaczej. Zazwyczaj takie rolety można prać w pralce i prasować. W niektórych przypadkach lepszy efekt uzyskuje się dzięki krochmaleniu, jednak o wszelkie rady warto zapytać producenta. Rolety rzymskie na wymiar to absolutny hit sprzedażowy ubiegłego roku.

Czyszczenie rolet rzymskich w domu

Przed przystąpieniem do czynności czyszczących, rolety należy uprzednio zdemontować. W tym celu trzeba:

  • Rozwinąć roletę, tak, aby jej powierzchnia była wyprostowana,
  • Odczepić sznurki, które znajdują się w dolnej części listwy rolety. W dalszej części wyciągnąć materiał z kółek przelotowych lub taśmy.

W kolejnym kroku demontażu rolety rzymskiej należy wyciągnąć zarówno dolny obciążnik, jak i poziome pręciki usztywniające roletę.
Ostatnim krokiem jest odczepienie od górnej kasety tkaniny zamocowanej do rzepów.

Rolety rzymskie uniwersalne lub rolety rzymskie na wymiar można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Warto jednak pamiętać, że każdy materiał powinien być poddany takiemu praniu, jakie zalecane jest przez producenta. W tym celu warto zaczerpnąć informacji u źródła. Jeżeli w przypadku danych rolet istnieje możliwość prania w pralce, należy pamiętać o tym, aby nie włączać programu wirującego i nastawić program służący do prania delikatnych rzeczy. Ważne jest również dobranie odpowiedniego detergentu.

Suszenie rolet rzymskich

Po wypraniu rolet należy je suszyć i prasować zgodnie z zaleceniami producenta, które umieszczone są na metce. Każdy materiał reaguje zupełnie inaczej na wysoką temperaturę. Po wysuszeniu rolety delikatnie należy zamontować je na mechanizmie mocującym i wykonujemy czynności wykonane podczas demontażu, jednak zachowując odwrotną kolejność. W przypadku strachu związanego z samodzielną próbą czyszczenia rolet rzymskich warto oddać je do pralni chemicznej, w której zarówno pranie, jak i suszenie będzie dostosowane do rodzaju tkaniny i potrzeb danej rolety. To sprawi, że roleta nie ulegnie zniszczeniu i będzie prezentowała się również dobrze, jak w dniu zakupu.

Czy warto kupić rolety rzymskie?

Dawniej znacznie popularniejsze były rolety materiałowe. Ich czyszczenie odbywa się na sucho, jednak wiele zabrudzeń pomimo wykonania czynności pielęgnacyjnych nadal zostaje na ich powierzchni. Wiele uciążliwych plam nie jest możliwych do zmycia nawet gumką do mazania. To sprawia, że rolety rzymskie, które są znacznie bardziej efektowne od tradycyjnej formy rolet materiałowych stają się znacznie lepszym rozwiązaniem ze względu na możliwość prania.

Zobacz także oferowane przez nas:

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *